czwartek, 12 lipca 2012

Nowa Ziemia - Julianna Baggott


Witam wszystkich!! Dzisiaj przed Wami Nowa Ziemia, która jest pierwszą częścią trylogii Świat po Wybuchu.

Wybuch, potworne oślepiające światło, głośne eksplozje, gorące powietrze, które wszystko topi.To tyko część rzeczy, które przydarzyło się ludności. Wielu ludzi umarło w męczarniach od zadanych ran, od spadających bomb z nieba, inni zaś przeżyli ten straszliwy wybuch jednak już nigdy nie będą tacy jak zaraz przed nim. Ludzie są zniekształceni, w ich ciałach znajdują się prze różne wtopione rzeczy. Od tego okrutnego wybuchu minęło dziewięć lat, na ruinach dawnego świata mieszkają ludzie, którzy mają problemy ze znalezieniem jedzenia, lekarstw i ciągle boją się o swoje bezpieczeństwo, jest to walka o przetrwanie. Ich świat jest szary, zakurzony i paskudny. Zieleń nie rośnie na tych ziemiach, pozostały same gruzowiska i zgliszcza.

Z drugiej strony mamy Kopuła. Świat idealny, ludziom w niej nie brakuje niczego. Młodzi się uczą i szkolą, dorośli natomiast mają prace. Wszyscy mają pożywienie i schronienie nad głową. 
Pewnego dnia te dwa światy się zderzają ze sobą. Poza Kopułą, krąży informacja, że pewien Czysty jak to nazywana jest osoba z Kopuły uciekł z hermetycznego świata i znajduję się gdzieś w pobliżu. Od razu wpada w tarapaty ale z opresji ratuje go Pressia, która również ucieka przed żołnierzami OPR. Od tej chwili ich losy się łączą i poznajemy ich wspólną historie oraz ich perypetie.

Pressia to nastolatka, jednak już z dość dużym bagażem doświadczeń. Wybuch odebrał jej rodziców oraz okaleczył dziadka. Jest zdana w tym momencie na siebie, gdyż dziadek jest schorowany i musi się nim opiekować. To ona codziennie dba o zdobycie pożywienia czy wody. Ona w czasie wybuchu została stopiona z lalka. A raczej głowę lalki ma zamiast dłoni. Akurat ją trzymała w czasie wybuchu i to ona się w nią wtopiła. Jest ona zdecydowana i odważna bo tylko takie cechy charakteru pozwalają na przeżycie na Gruzowiskach.

Pertidge to mieszkaniec Kopuły. Wychowuje go surowy ojciec, w idealnym świecie. W kopule nie ma miejsca na słabe jednostki i w tym celu przeprowadzane są różnego rodzaju eksperymenty i ulepszenia.  Pertidge ma dosyć rygorów ojca, uważa on, że jego matka przeżyła wybuch i prawdopodobnie jest gdzieś poza granicami Kopuły. Postanawia ją odnaleźć nie zważając na przeciwności. 

W książce pokazany jest okrutny i straszny świat, który widzimy po wybuchu nuklearnym. Bomby zniszczyły wszystko na swojej drodze nie pozostawiając za wiele. Świat jest bardzo realistyczny za sprawą znakomitych opisów jakie autorka książki nam zafundowała. Z lekkością można sobie dokładnie wyobrazić co dzieję się w danym momencie. Czytając książkę nie raz miałam ciarki na plecach gdy wyobrażałam sobie daną istotę czy sytuację.
Plusem są na pewno świetnie wykreowani bohaterowie, żadnemu niczego nie brakuje, każdy ma inny charakter i temperament. Mi najbardziej przypadł do gustu Bradwell jest taki tajemniczy.
Narracja prowadzona jest z perspektywy narratora wszechwiedzącego. Rozdziały są poświęcone Perssi Partidg'a oraz innych bohaterom książki.Bardzo taki rozdział na poszczególne postaci przypadł mi do gustu.
Samej fabuły, pomysł moim zdaniem był strzałem w dziesiątkę. Teraz temat apokalipsy i końca świata jest dosyć gorący. W końcu ponoć w tym roku go doczekamy - co nie ukrywając nie nastraja mnie zbyt pozytywnie. Ale tak po zastanowieniu ile ich już miało być... Ale wracając z książką nie da rady się nudzić, akcja dzieję się błyskawicznie a liczne zwroty akcji nie pozwalają na odłożenie książki na bok.

Mogę szczerze się przyznać, że na samym początku książki nie mogłam się wbić do całej historii. Nie wiem co jest tego powodem... Jednak to było tylko na początku bo z czasem, kartka za kartką wciągałam się bardziej i bardziej. Na samym końcu żałowałam, że muszę pożegnać się z losami bohaterów. 

Dlatego polecam gorąco tym, którzy nie mieli jeszcze okazji przeczytać tej książki bo jest naprawdę rewelacyjna!

Moja ocena to 6/6

Na zakończenie piosenka, która ostatnio przypomniała o sobie i teraz leci na okrągło u mnie:)

Pozdrawiam MałaEmily

20 komentarzy:

 1. Książkę od dawna mam w planach, ale jakoś nam nie po drodze. Niestety u mnie w bibliotece jeszcze jej nie ma, a portfel na razie mam pusty :c ale jak tylko jakieś grosze mi wpadną w ręce, od razu ją sobie zafunduje :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogę się już doczekać drugiej części, której premiera ciągle się przesuwa, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jejciu, muszę mieć tę książkę. :3

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak dobrze, że już ją posiadam :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ehh, a ja ciągle jej nie czytałam...

  OdpowiedzUsuń
 6. Posiadam, czytałam i nadal jestem pod jej urokiem! :D
  Swoją drogą... NARESZCIE leniu jakaś recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 7. Takiej tematyki nie mogłabym sobie odpuścic, dlatego książka już do mnie leci, a wręcz mknie pocztą polską :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi naprawdę interesująco. Zaintrygowałaś mnie wzmianką o bohaterce, która zamiast dłoni ma głowę lalki. Ciekawy film mógłby powstać na podstawie tej książki. A po książkę sięgnę na pewno! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No dokładnie tak samo sobie pomyślałam czytając książkę:)

   Usuń
 9. czytałam przed premierą :)
  książka jest świetna
  czekam na kontynuacje! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka mnie również zachwyciła i z niecierpliwością czekam na kontynuację :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ta książka jest wspaniała i cieszę się, że Ci przypadła do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zabiorę się za nią, gdy przejdzie moda na ten typ :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Muszę ją mieć i to koniecznie! :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam mieszane odczucia...może i przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czytałam i kurcze... Zgadzam się! Świetna książka i niecierpliwie czekam na kolejną część. :3

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie czytałam jej jeszcze, ale muszę! Ba nawet mam w planach ją kupić przy najbliższej okazji..

  OdpowiedzUsuń